Култура - Page 4 of 194 - OhridNews
„Охридско лето“ и македонските уметници со постхумен концерт му оддадоа почит на композиторот Томе Манчев

25.08.20 08:58

Фестивалот „Охридско лето“ синоќа организира концерт со кој му оддаде почит на истакнатиот македонски композитор Томе Манчев Ова е првиот постхумен концерт што ќе остане запамет...

„Човек, ѕвер и доблест“ – семејна драма за кризата на моралот

24.08.20 13:28

Семејна драма, маскирана со ритуалите на семејниот живот во која постои криза на моралот, лага и лицемерство, неверство и љубов, донесоа вчеравечер на „Охридско лето“ актерите н...

Музичка вечер посветена на композиторот Томе Манчев

24.08.20 11:55

Музичката програма на Охридско лето вечерва ќе биде посветена на композиторот Томе Манчев Солисти-изведувачи на неговите дела ќе бидат: Марјан Милошевски-фагот, Весна Ангеловска...

Татарчевски: „Охридско лето“ во моментов е светлина за уметноста

23.08.20 13:02

Вонвременската духовна музика изведена со најсложениот инструмент-човечкиот глас вчеравечер одекна во предворјето на катедралната црква „Света Софија“ Професионалниот хор „Про А...

Премиера на претставата „Човек ѕвер и доблест“ и концерт на Марија Ѓошевска вечерва на Охридско лето

23.08.20 12:55

Во рамки на драмската програма, вечерва на Охридско лето, Театар Комедија ја носи претставата „Човек ѕвер и доблест” од Луиџи Пирандело во режија на Егон Савин Улогите во ...

„Охридско лето“ и Театарот за деца и младинци ја всадуваат љубовта кон уметноста кај најмладата публика

22.08.20 10:58

Фестивалот „Охридско лето“ и Театарот за деца и младинци-Скопје ја израдуваа најмладата публика со куклената претстава „Јованче и Марика“ во режија на Давор Драгојевиќ од Подгор...

Кондратенко: Како професори, водиме сметка нашите кадри да настапуваат во странство, но да не ја забораваат домашната публика

22.08.20 09:22

Музичката младина на Македонија со камерниот оркестар „Саша Николовски-Ѓумар“, под диригентската палка на маестро Олег Кондратенко вчеравечер го одржа традиционалниот концерт на...

Концерт на Музичка младина на Македонија вечерва на Охридско лето

21.08.20 12:24

Во рамките на музичката програма на Охридско лето вечерва концерт на Музичка младина на Македонија со камерниот оркестар „Саша Николовски Ѓумар“ под диригенската палка на Олег К...

Волшебна ноќ на „Охридско лето“ -домашна џез музика и публика од сите генерации

21.08.20 08:33

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вчеравечер продолжи со извонреден настап на членовите на Здружението на џез музичари на Македонија- Колектив со гудачи Премиерни...

Најдобрите европски музичари и годинава на „Охридско лето“

20.08.20 12:47

Белгиско-грчкото дуо составено од виолинистот Ное Инуи и пијанистот Василис Варваресос  синоќа во црквата „Света Софија“ оставија силни импресии кај публиката на фестивалот „Охр...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер