Култура - Page 3 of 186 - OhridNews
Француска вечер и поетски перформанс на „Охридско лето“

10.08.19 15:02

Во рамките на традиционалната Француска вечер на фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе настапат кларинетистот Жо Кристоф и пијанистот Ванесан Мусат Концертот на француските умет...

Автори на ПНВ публикации ќе бидат претставени во Охрид

10.08.19 09:55

Автори на ПНВ Публикации летово ќе бидат претставени во Охрид, во рамки на манифестациите „Летни уметнички ноќи на улица Самоилова – ЛУНУС“ и 31-та ПОЕТСКА НОЌ ВО ВЕЛЕСТОВО Прет...

Пијано дуото Гелебешеви ќе одржи концерт во „Света Софија“, синоќа настап на руската пијанистка Егорова

07.08.19 10:47

Фестивалот „Охридско лето“ вечерва во црквата „Света Софија“ во стандардниот термин од 21 часот носи концерт на пијано дуото Гелебешеви Уште од периодот на почетоците на своето ...

Публиката на „Охридско лето“ уживаше во звуците на флејтата и пијаното

06.08.19 11:16

Прекрасен концерт приредија синоќа флејтистката Јонела Големи и пијанистката Мерита Реџа Тершана од Република Албанија на фестивалот „Охридско лето“ Двете извонредни уметници во...

Изложба на Наташа Попоска Карче: Нурнете длабоко во себе без страв и дозволете да излезе убавото што е во нас

05.08.19 11:30

Во прекрасниот и уникатен амбиент на предворјето на катедралната црква Св Софија, синоќа, во рамките на дополнителната програма на фестивалот „Охридско лето“, беше отворена само...

„Бранови и мисли“ – изложба на слики од д-р Наташа Попоска Карче

04.08.19 12:53

Во рамките на дополнителната програма на фестивалот „Охридско лето“, вечерва ќе биде отворена самостојна изложба на слики под наслов „Бранови и мисли“ од Наташа Попоска Карче Д-...

Импресивен настап на словенечките уметници на „Охридско лето“

04.08.19 12:48

Големиот словенечки кларинетист со меѓународно реноме, Дарко Брлек,  синоќа настапи на „Охридско лето“ одржувајќи концерт заедно со гудачкиот квартет „Дисонанс“ од Словенија На ...

Изложба на Марина Коцарева Ранисављев во музејот „Резонанца: Без вложувања во уметноста и културата нема опстанок

03.08.19 17:07

Во Музејот Резонанца на познатиот уметник Драган Спасески Охридски, синоќа беше отворена изложба на дела од ликовниот уметник од Белград, Марина Коцарева Ранисављев „Непрекината...

Летен културен бран го заплиска Пештани

03.08.19 15:45

Во туристичка населба Пештани, синоќа, се одржа првото изданиеа на манифестацијата “Културно лето – Пештани 2019“, која понуди разновидни содржини во кои уживаше многуброј...

Со концерт на Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ ќе се одбележи 59-от роденден на „Охридско лето“

03.08.19 14:18

Фестивалот „Охридско лето“ утре ќе одбележи 59 години од своето постоење Директорката на фестивалот, Наташа Поповиќ, на денешната прес-конференција посветена токму на роденденск...

Dr Batkoski pod artikli