Култура - Page 5 of 188 - OhridNews
Публиката уживаше во француската вечер и проектот „Парче душа“

11.08.19 10:31

На 59-тото издание на фестивалот „Охридско лето“ публиката проследи уште еден возбудлив концертен настап на двајца млади и шармантни музичари од Франција Во рамките на традицион...

Актерот Љупчо Тодоровски – Упа вечерва со „Парче душа“ на „Охридско лето“

10.08.19 15:28

Во Предворјето на црквата „Света Софија“, а во рамките на дополнителната програма на фестивалот „Охридско лето“, вечерва од 22 часот ќе се одржи сценски приказ на поезијата на Б...

Француска вечер и поетски перформанс на „Охридско лето“

10.08.19 15:02

Во рамките на традиционалната Француска вечер на фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе настапат кларинетистот Жо Кристоф и пијанистот Ванесан Мусат Концертот на француските умет...

Автори на ПНВ публикации ќе бидат претставени во Охрид

10.08.19 09:55

Автори на ПНВ Публикации летово ќе бидат претставени во Охрид, во рамки на манифестациите „Летни уметнички ноќи на улица Самоилова – ЛУНУС“ и 31-та ПОЕТСКА НОЌ ВО ВЕЛЕСТОВО Прет...

Пијано дуото Гелебешеви ќе одржи концерт во „Света Софија“, синоќа настап на руската пијанистка Егорова

07.08.19 10:47

Фестивалот „Охридско лето“ вечерва во црквата „Света Софија“ во стандардниот термин од 21 часот носи концерт на пијано дуото Гелебешеви Уште од периодот на почетоците на своето ...

Публиката на „Охридско лето“ уживаше во звуците на флејтата и пијаното

06.08.19 11:16

Прекрасен концерт приредија синоќа флејтистката Јонела Големи и пијанистката Мерита Реџа Тершана од Република Албанија на фестивалот „Охридско лето“ Двете извонредни уметници во...

Изложба на Наташа Попоска Карче: Нурнете длабоко во себе без страв и дозволете да излезе убавото што е во нас

05.08.19 11:30

Во прекрасниот и уникатен амбиент на предворјето на катедралната црква Св Софија, синоќа, во рамките на дополнителната програма на фестивалот „Охридско лето“, беше отворена само...

„Бранови и мисли“ – изложба на слики од д-р Наташа Попоска Карче

04.08.19 12:53

Во рамките на дополнителната програма на фестивалот „Охридско лето“, вечерва ќе биде отворена самостојна изложба на слики под наслов „Бранови и мисли“ од Наташа Попоска Карче Д-...

Импресивен настап на словенечките уметници на „Охридско лето“

04.08.19 12:48

Големиот словенечки кларинетист со меѓународно реноме, Дарко Брлек,  синоќа настапи на „Охридско лето“ одржувајќи концерт заедно со гудачкиот квартет „Дисонанс“ од Словенија На ...

Изложба на Марина Коцарева Ранисављев во музејот „Резонанца: Без вложувања во уметноста и културата нема опстанок

03.08.19 17:07

Во Музејот Резонанца на познатиот уметник Драган Спасески Охридски, синоќа беше отворена изложба на дела од ликовниот уметник од Белград, Марина Коцарева Ранисављев „Непрекината...

Dr Batkoski pod artikli