Култура - Page 202 of 203 - OhridNews
Свети маченик Трифун

14.02.07 01:27

Православните христијани денеска го слават празникот посветен на Светиот маченик Трифун Светиот маченик  Трифун е роден во Кампсада во Тригија Во детството чувал гуски, но уште ...

Свети Три Светители

12.02.07 08:27

На денешен ден нашиот народ го празнува празникот на тројцата светители Св Василие Велики, Св Григорије Богослов и Св Јован Златоуст Во народното верување останало дека тие се з...

Со промоција на “Мојот Скендербеј“ завршија “Прличевите беседи“

07.02.07 08:47

Со  “Охридската визита“ во “Прличевата одаја“ во НУ библиотека “Г Прличев“, завршија годинашниве “Прличеви беседи“ Во рамките на манифестацијата се одржа промоција на книгата  “...

17-годишен ученик го изваја Прличев

07.02.07 07:46

Стефан Нестор (17) ученик во трета година во “Гимназија“, е автор на бистата на Григор Прличев, што синоќа беше промовирана на традиционалната Охридската визита со која завршија...

„Дијалог за животот“ од Икеда – преведено на македонски

27.01.07 20:52

Во спомен куќата на најголемиот охридски поет, Григор Прличев, во саботата  беше промовирана книгата „Дијалог за животот“ од големиот јапонски писател Даисаку Икеда Ова класично...

Рембрант продаден за 25.8 милиони $

26.01.07 23:57

Доцно дело на Рембрант кое го претставува апостолот Свети Јаков Постариот, продадено е минатата недела за 25,8 милиони долари за аукција во Сотби (Sotheby) во Њујорк, објави таа...

Објавена Националната програма за култура – Охрид доби значајни средства

26.01.07 16:14

Охрид како културно средиште на Македонија (посебно во летниот период) ќе добива значаен дел од средствата предвидени со новата Национална програма за култура, што ја донесе Мин...

Икеда и на македонски !

26.01.07 08:42

Дело на големиот јапонски писател, будистички филозоф и мислител, Даисаку Икеда, за прв пат ќе биде преведено и на македонски јазик Во спомен куќата на Григор Прличев, денеска(2...

Вевчани 2007. „Правилниот“ карневал!

14.01.07 17:43

Двата дена во кои „се` е дозволено“ изминаа Вевчанци на 13-ти и 14-ти Јануари секоја година ја слават, по нивно  – „правилната“ Нова година А славјето е пресликано во КАРН...

Вевчани „держава“

13.01.07 16:19

Отворениот вевчански театар и оваа година на оригинален и сатиричен  начин го прикажа нашето секојдневие Маскираните групи од долна и горна маала го започнаа карневалското дефил...

Dr Batkoski pod artikli