Култура - Page 6 of 187 - OhridNews
„Несоодветно за на работа“-драмска премиера на „Охридско лето“

27.07.19 14:02

Драмски театар од Скопје вечерва на „Охридско лето“ премиерно ќе ја изведе театарската претстава „Несоодветно за на работа“ од современата британска драмска авторка Луси Кирквуд...

Охридско лето: Концерт на Елена Папандреу во Св. Софија

26.07.19 08:13

Во рамки на фестивалот Охридско лето, вечерва, 26 јули, во црквата Св Софија концерт ќе одржи грчката гитаристка и професор на универзитетот во Солун Елена Папандреу Папандреу н...

Театaрската претстава Бакхи вечерва на „Охридско лето“

25.07.19 07:00

Битолскиот народен театар, вечерва, во рамки на фестивалот „Охридско лето“, ќе ја изведе Грчката трагедија Бакхи од Еврипид, во режија на Игор Вук Торбица, од Беlград, Србија Во...

Дуото Миленковиќ-Милошевиќ ја крена публиката на нозе

24.07.19 13:14

Долги и стоечки овации, бисови, задоволна публика и уметници кои пленија со своето музицирање и со својата скромност и внимание кон публиката Ваква беше атмосферата вчеравечер в...

Концерт за виолончело и пијано на „Охридско лето“

24.07.19 10:57

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва со концерт на руските уметници, виолончелистот Денис Шаповалов и пијанистот Александар Вершинин што ќе се одр...

Миленикот на публиката Стефан Миленковиќ на „Охридско лето“: Ќе понудиме атрактивна и квалитетна програма

23.07.19 08:08

Големиот виртуоз на виолина со светско реноме, Стефан Миленковиќ од Србија вечерва ќе одржи концерт во рамките на фестивалот „Охридско лето“ заедно со неговиот колега, пијанисто...

Ансамблот „Дорико“ вечерва на „Охридско лето“

21.07.19 10:01

Во рамки на фестивалот „Охридско лето“, вечерва, со почеток во 21 часот, во црквата Св Софија, концерт ќе одржи Ансамблот „Дорико“: Даниела Нуцоли- мецосопран/виолина, Клодиана ...

Вечерва во Трпејца започнува осмото „На зајдисонце“

21.07.19 09:45

Во организација на Здружението за развој и промоција „За Трпејца со љубов“ од Охрид од вечерва до 29 јули во Трпејца ќе се одржи Културно – забавното лето „На зајдисонце“ И ова ...

Концерт на aнсамблот на Националната опера и балет во Св. Софија

14.07.19 23:19

Во рамки на фестивалот „Охридско лето“, вечерва во катедралната црква Св Софија, концерт ќе одржи музичкиот ансамбл на Националната опера и балет Оваа музичка установа е тесно п...

Со моќна изведба Словенечкото народно гледалиште „Драма“ го отвори театарскиот дел на „Охридско лето“

14.07.19 11:36

Словенечкото народно гледалиште „Драма“ од Марибор синоќа ја отвори драмската програма на фестивалот „Охридско лето“ носејќи ја претставата „Самрак на боговите“ во режија на еде...

Dr Batkoski pod artikli