OhridNews TV - Page 4 of 24 - OhridNews
Видео интервју со Сашо Донев: ВМРО ДПМНЕ е фаворит на претстојните локални избори во Охрид, листата за советници официјално ќе биде позната деновиве

08.09.21 07:12

ВМРО ДПМНЕ на најдемократски начин го врши изборот на кандидати за советници, преку Урбаните заедници кои ги доставуваат своите предлози до Општинските комитети, кои од пристигн...

„На муабет“ со Ансамбл Билјана: Ја започнавме нашата приказна без никакви очекувања со цел да ја продолжиме традицијата

07.09.21 14:35

Предворјето на катедралната црква „Св Софија“ е просторот од каде ќе одекнат чалгиските звуци од Ансамбл Билјана Годишниот концерт кој ќе одржи по деветти пат е поводот за „муаб...

Видео интервју со Ивана Маховска Шикалеска: Училиштата се подготвени за старт на новата учебна година во ковид услови

31.08.21 16:35

Подготвени сме за почетокот на новата учебна година Околу 130 првачиња ќе го започнат утре првиот училишен ден во ОУ „Григор Прличев“, а околу 500 првачиња во сите основни учили...

Видео интервју со директорот на ЈП „Охридски Комуналец“: Зошто пропадна идеата за фабрика за отпад во Мауцкер и зошто депонијата Буково не може да се санира

26.08.21 18:00

Проблемот со депонијата Буково, присутен долги години, не може да се реши со санација, туку само со нејзино затворање, бидејќи таму е наталожен толку многу отпад, кој нема начин...

Филип од Оровник по стапките на Симон Трпчевски

23.08.21 14:42

Во 1990 година на фестивалот „Златно славејче“ пијанистот од светски рамки Симон Трпчевски, тогаш 11-годишен, ја изведе песната „Чудна случка“ „Чудна случка“ е инспирација и за ...

Интервју со Наташа Поповиќ: Новите рестриктивни мерки нема да се одразат на преостанатата програма на Фестивалот „Охридско лето“

16.08.21 10:10

Фестивалот Охридско лето ќе заврши како што е предвидено, односно ќе се реалзираат сите преостанати настани Ова во видео интервју за OhridNews го изјави директорката на Фестивал...

Д-р Балевски: Четвртиот бран започна, модуларната болница во Охрид повторно отворена, хоспитализирани 4 пациенти

12.08.21 10:23

Изминатите денови во охридската општа болница дневно се прегледуваат десеттици пациенти суспектни на Ковид 19, а повторно е отворена и модуларната болница, што навестува дека не...

На муабет со Никола Упевче: Мозаикот прво треба да го изградиме во нашата глава

10.08.21 15:30

Делата на уметникот Никола Упевче се тродимензионални, излегуваат на виделина, ве допираат, ве носат низ боите и формите, ве тераат да го почуствувате неговото расположение и не...

Видео сторија: Делата на Св Климент со векови одекнуваат на Плаошник

08.08.21 07:00

По повод 9 Август, денот кога се чествува споменот на Св Климент Охридски кој е упокоен на овој датум во 916 година, го посетивме локалитетот Плаошник, каде се наоѓа манастирот ...

Дел од Рајот поставен на Земјата – Манастирот Св.Петка

07.08.21 09:48

Православните христијани го празнуваат празникот посветен на Преп маченичка Параскева Римјанка, во народот позната како СвПетка, на 8-ми август Секоја година во пресрет на празн...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер