OhridNews TV - Page 6 of 23 - OhridNews
Видео репортажа: Плажите на охридското крајбрежје никогаш нема да бидат исти, грешките од минатото скапо го чинат градот под заштита на УНЕСКО

24.06.20 07:36

Отстранувањето на опремата и објектите од плажите на охридското крајбрежје кои се надвор од Генералниот урбанистички план, ќе продолжи Тие се само еден дел од долгиот и тежок пр...

Видео: Прекрасните охридски духовни храмови од еден поинаков агол

04.05.20 07:00

Легендата вели дека духовната престолнина на православието, Охрид, има 365 храмови, по еден за секој ден од годината Градот – светилиште, има надалеку познати цркви и мана...

Видео: Велигденска литургија 2020 на Плаошник

18.04.20 19:45

Плаошник никогаш не изгледал помистично на Велигден од оваа година

18.04.20 18:56

Најголемиот православен празник, Велигден, кој ја слави победата на животот над смртта, како никогаш до сега немал поголема симболика, отколку што е тоа денес кога светот ја бие...

Видео: Облеаниот во тишина Охрид од птичја перспектива

12.04.20 00:44

Охрид го живее 61-часовниот полициски час Иако градот викендов се капе во сонце, поради забраната за движење, улиците и познатите шеталишта се празни Oхриѓани останаа во своите ...

Видео: Охриѓанец на оригинален начин од вода ја запроси девојката на Водици

19.01.20 13:25

Традицијата за Водици е исклучително силна во нашиот крај Овој празник за охриѓани е посебен, а дефинитивно за двајца млади ќе биде посебен за цел живот Марјан Лаброски, познат ...

Видео: Бајковита ноќ во Охрид за паметење

30.12.19 09:45

Се уште одекнуваат аплаузите од публиката во целосно исполнетата голема сала на Центарот за култура, по завршувањето на петтото издание на музичко сценскиот спектакл „Зимска бај...

Екипата на “Аматер” гостува во поткастот “Имам нешто да ти кажам”

21.12.19 13:48

Во новата епизода на “Имам нешто да ти кажам” гостува дел од екипата на Независна Аматерска Театарска Група „Аматер“ од Охрид, а тема најновата театарска претстава &...

Видео: Која е магијата на популарниот бенд „Броз“ кој пали и жари на охридската музичка сцена

22.01.19 13:22

Владо, Климе, Александар, Христијан и Бојан се пет млади момчиња од Охрид кои го сочинуваат популарниот бенд „Броз“ кој изминатава година, колку што постои во овој состав, ја од...

Видео: Охрид за Нова година полн како во сезона, гостите уживаат во празничната атмосфера

31.12.18 07:00

Иако е зима, Охрид деновиве пулсира како во шпиц на летната сезона Угостителските објекти се преполни, а со полн капацитет работат и терасите на отворено Похрабрите, пак, уживаа...

Dr Batkoski pod artikli