OhridNews TV - Page 5 of 23 - OhridNews
Четкар: Дај Боже да сфатиме дека има разлика меѓу политика и култура, традиција, историја

01.03.21 19:08

„Канцер е трубо фолков, кој сакат нека ми замерит, тој е канцер Нѐ оддалечвит и од староградската музика, а и од светската музика“ Ова меѓу другото го истакна светски познатиот ...

Обновено + видео: Охридските основци искрено за љубовта

14.02.21 20:00

Оваа недела нова епизода на серијалот „Имам нешто да те прашам“ – овојпат со учениците од ООУ „Григор Прличев“   Кога ширум светот се слави денот на вљубените, а кај ...

Видео: Како охриѓанецот Стефан фудбалски се вљуби во Барселона

05.02.21 17:43

Сигурно се сеќавате на тазе сторијата на OhridNews за љубовта на охриѓанецот Стефан Николоски кон ФК Барселона, чиј верен навивач е Освен тоа тој веќе две децении собира и колек...

Разговор со Верица Недеска: Охрид треба да биде град на младите

31.01.21 15:51

Во новата епизода на поткастот „Имам нешто да ти кажам“ со Јован и Вик, што се реализира во соработка со OhridNews, гостин е Верица Недеска Таа ги изнесува своите видувања на Ох...

Новогодишен подарок од OhridNews за охриѓани: Најдоброто од „Зимска Бајка“ за празнично уживање (видео)

30.12.20 07:15

Време е за опуштање во празнична атмосфера по напорната работна во уште понапорната и тешка година во која низ светот беснее опасниот коронавирус Ковид 19 Оваа Нова година и Бож...

Видео + фото: Доделени признанијата на успешните приказни во Охрид во 2020

29.12.20 13:45

На пригодна свеченост што поради актуелната здравствена ситуација се одржа во согласност со протоколите за заштита и спречување на ширењето на вирусот Ковид 19, во Центарот за к...

Дали охридските средношколци слушаат староградска музика?

18.12.20 22:09

Во новата епизода на „Имам нешто да те прашам“, дел од популарниот поткаст „Имам нешто да ти кажам“, ученици од Гимназија се на тест колку ја познаваат охридската староградска м...

Разговор со Марина Коцарева Ранисављев: Со Охрид имам нераскинлива врска, тој е моја голема инспирација

22.08.20 16:45

Во Музеј куќата на Роберевци, до неоодамна беше отворена изложбата на дела и инсталации „Мапирање на душата“, од ликовниот уметник од Белград, инаку родена охриѓанка, Марина Коц...

ВИДЕО интервју со Амбасадорот на ЕУ Самуел Жбогар: На Охрид не му прилега масовен туризам, а му требаат настани како „Охрид ТрчаТ“ кои ќе привлечат квалитетни гости

21.08.20 09:19

Не мислам дека иднината на Охрид е во масовниот туризам туку во високиот туризам Трансформација се разбира не може да се случи преку ноќ, но треба да се работи на тоа и да се по...

ВИДЕО: Езерска рок симфонија на Камелеон со хуманитарна нишка, ќе се собираат средства за охриѓанецот Тачо

14.08.20 14:07

Во недела, 16 август на градското пристаниште, познатиот охридскиот бенд „Камелеон“ ќе приреди спектакуларно музичко доживување, Езерска рок симфонија, надополнета со камерен ор...

Dr Batkoski pod artikli