Охрид - Page 4037 of 4207 - OhridNews
Еколошкото опустошување на Охридското Езеро загрижувачко !?

28.02.08 15:14

Враќање на концесиите врз Езерото и крајбрежјето од страна на Владата во надлежност на општината Охрид, бара општинскиот огранок на  ВМРО НП Координаторот на советничката група ...

Охридскиот Совет усвои Декларација за неменување на уставното име на земјата ! ! !

28.02.08 14:24

Советот на општина Охрид на 50-та седница  одржана денеска донесе Декларација за неменување на уставното име на Република Македонија „Советот категорично се заложува за неменува...

Празни корпи, полни ендеци !

28.02.08 07:30

Каналот кај Билјанините извори е омилено шеталиште на охриѓани, а и на бројните гости Нема кој не дошол во Охрид а да не прошетал натаму Каналот е извонредно место за рекреација...

Маларична конечно стигна на дневен ред !

28.02.08 00:07

По долгогодишни најави, конечно ќе започнат активности за уредување на просторот каде што сега се наоѓа старата зграда на Маларичната Советот на општината Охрид на седницата што...

Донаторски коктел за промоција на КЛУБОТ НА ПРИЈАТЕЛИ НА МЛАДИТЕ !

28.02.08 00:01

Во пресрет на започнувањето на реализацијата на младинските програми, а како финализирање на кампањата за прибирање на средства за реализација на програмските активности од лока...

По масовните тепачки наставата во струшките средни училишта продолжува

27.02.08 16:43

Наставата во средните училишта „Нико Нестор“ и „Ибраим Темо“ во Струга, која два дена беше во прекин поради масовни тепачки помеѓу ученици македонци и албанци, ќе продолжи утре ...

Охрид му се поклони на гемиџијата Марко Бошњаков !

27.02.08 14:25

Охрид денеска му се поклонува на гемиџијата Марко Бошњаков кој пред точно 100 години го положи животот за македонските идеали и слобода Гемиџијата Марко Бошњаков По тој повод де...

4,3 милиони денари за Просторниот план за Охридско-преспанскиот регион !

27.02.08 07:30

Минстерството за животна средина и просторно планирање од буџетот за 2008 година ќе издвои 4300000 денари за изработка на предлог Просторниот План за Охридско преспанскиот регио...

Во Охридско сеуште има голем број неексплодирани убојни средства од минатото !

27.02.08 07:15

Од неексплодирани убојни средства (НУС) во општината Охрид до денес настрадале 89 лица од кои 12 загинати, 34 тешко и 43 лесно повредени лица Овие случаи се забележани пред се д...

100 години од смртта на гемиџијата Бошњаков !

26.02.08 15:49

На 27 февруари се навршуваат точно сто години од смртта на охридскиот гемиџија Марко Бошњаков По тој повод во куќата во која се родил македонскиот патриот ќе се одржи чествување...

Dr Batkoski pod artikli