Македонија - Page 6 of 40 - OhridNews
Македонското културно наследство ќе биде претставено во Италија и во Франција

14.08.15 07:25

Македонското културно наследство во ноември годинава ќе биде претставено на два исклучително значајни меѓународни настани во Италија и во Франција  По успешното претставување на...

Триесет и девет странски поети ќе бидат дел од 54-те Струшки вечери на поезијата

10.08.15 17:00

Триесет и девет странски поети ќе учествуваат на 54-те Струшки вечери на поезијата, кои ќе се одржуваат во Струга од 26-ти до 31-ви август Од странските учесници ќе има познати ...

Започнува третото издание на фестивалот „ДримОН“ во Струга

22.07.15 07:00

Под мотото „Нурни длабоко“, вечерва во Струга ќе започне третото издание на фестивалот за процесирање култура „ДримОН“ Фестивалот ќе се одржува на Летната сцена на Центарот за к...

Ќе се одржи третото издание на фестивалот „ДримОН“ во Струга

16.07.15 07:15

Под мотото „Нурни длабоко“, од 22 до 26 јули 2015 година во Струга ќе се одржи третото издание на фестивалот за процесирање култура „ДримОН“ Организатор на фестивалот е здружени...

Ревијата „Бранувања“ за прв пат ќе ја додели наградата „Струшко слово“

23.06.15 09:20

Редакцијата на ревијата за книжевност „Бранувања“ од Струга во рамки на меѓународната манифестација „Струшки книжевни средби 2015“, за првпат ја доделува меѓународната награда „...

Документарен филм за минатогодишниот лауреат на Струшките вечери на поезијата

17.06.15 08:45

Во Кинотека на Македонија во Скопје вечерва премиерно ќе биде прикажан документарниот филм „Звуците на Ариранг“ посветен на корејскиот поет Ко Ун, минатогодишен добитник на Злат...

Концерт на КУД „Илинден“ во Струга

05.06.15 17:30

Струшките љубители на народните песни и игри утревечер во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга ќе имаат можност да го проследат годишниот концерт на Културно уметни...

Патувачкиот театар „Поклони се и падни“ дел од 51-то издание на Фестивалот „ДАФ“ во Кочани

27.05.15 17:35

Театарската претстава за деца и млади „Јованче и Марика“ на Патувачкиот театар „Поклони се и падни“ од Вевчани е дел од официјална конкуренција на 51-то издание на  Фестивалот „...

Започнува 27-миот по ред Саем на книга

04.05.15 07:48

Во Метрополис Арена во Скопје, денеска, официјално ќе се отвори 27-миот по ред Саем на книгата, една од најзначајните културни манифестации во земјата На отворањето ќе присуству...

„LifeStyleFactory“ на Тања Добровоцки со изложба во Струга

15.01.15 11:40

На 17-ти јануари 2015 година, со почеток во 20 часот, во Versus Lounge bar во Струга, „LifeStyleFactory“ на македонската дизајнерка Тања Добровоцки ќе ја претстави својата прва ...

Dr Batkoski pod artikli