Македонија - Page 2 of 1358 - OhridNews
Учениците одат на распуст, надлежните ќе решаваат како ќе продолжи наставата од септември

10.06.21 09:40

За основците и средношколците денеска е последниот училиштен ден во учебната 2020/2021 година Според изменетиот Календар за организација на работата на училиштата (основни и сре...

Бројот на активни ковид случаи во земјата се намали под 500, во Охрид двоцифрен

10.06.21 09:36

Бројот на новозаболени од Ковид-19 во државава се намалува, активни се 451 случај, од кои 16 во Охрид, а вакцинацијата, според надлежните, се одвива непречено во сите пунктови В...

Од 1 октомври недела неработен ден, K15 ќе добие и администрацијата

09.06.21 09:01

Од 1 октомври недела ќе стане неработен ден Ова е предвидено со измените на законите за работни односи и за трговски друштва што Владата ги усвои на вчерашната седница Предвиден...

ВМРО-ДПМНЕ побара увид во документот од преговорите со Бугарија, Заев не ги разбира протестите

09.06.21 08:53

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа протест Охрод, Скопје и во уште девет градови низ земјава, на кој побара увид во документот од преговорите со Бугарија На протестот беше ис...

Вакцинацијата против Ковид-19 мора да се случи, независно од прележаната болест

09.06.21 08:44

Директорката на Клиниката за Инфективни болести и фибрилни состојби Милена Стевановиќ вечерва нагласи дека вакцинацијата е секогаш главниот спас од која било инфекција, посочува...

Полицијата во Скопје спречи човек во намерата да се самоубие

08.06.21 11:52

Успешно заврши спасувачката акција во близина на трговскиот центар „Мавровка“, каде човек се закануваше дека ќе се замоубие скокајќи од тераса на станбена зграда Полицијата успе...

Драфт веризија на законот за легализација на дивоградби за две недели

08.06.21 11:41

Во моментов се прават консултации со Асоцијацијата на архитекти, Комората на овластени инженери, НВО секторот и со сите институции со што се креира ново законско решение за лега...

Продолжен рокот за попис на пчелни семејства

08.06.21 10:15

До 15 јуни е продолжен рокот за попис на презимени пчелни семејства, информира денеска Агенцијата за храна и ветеринарство Продолжувањето на рокот, како што соопштија од Агенциј...

Стабилен раст на Јунајтед Груп и Тотал ТВ во текот на 2020 година и првиот квартал од 2021 година

08.06.21 09:57

Јунајтед Груп (United Group), во чии рамки во РС Македонија работи Тотал ТВ, ги објави деловните резултати за 2020 година и првиот квартал на 2021 година, по последната средба с...

Бројот на заболени и починати од Ковид-19 опаѓа, детектиран прв случај на „индискиот“ сој во земјава

08.06.21 09:02

Продолжува да се намалува бројот на новозаболени и починати од Ковид-19 Во текот на вчерашниот ден беше регистриран само еден нов случај на заболен, поточно од Куманово Минатата...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер