Македонија - Page 3 of 1251 - OhridNews
Интернет користат речиси сите, но веб страница имаат само 54,5 проценти од фирмите во државава

19.11.20 15:30

Од вкупниот број деловни субјекти годинава 54,5 проценти имале веб-страница или почетна страница Во однос на е-трговијата, 6,2 проценти од деловните субјекти со e-продажба прими...

Бесими: Пандемијата со Ковид-19 доведе до најголема економска криза што се случила од Големата депресија наваму

19.11.20 12:56

Пандемијата со Ковид-19 доведе до најголема економска криза што се случила од Големата депресија наваму, предвидливоста е тешка, но среднорочната проекција е неопходна и клучна ...

Пендаровски: Никаде во Договорот нема дел кој вели дека треба да дебатираме за етничкото потекло и јазикот

19.11.20 10:45

Претседателот Стево Пендаровски оценува дека бугарските барања се спротивни на европските вредности и оти воопшто не се содржани во Договорот за добрососедство потпишан во 2017 ...

Поведена постапка за разрешување на Зоран Иванов од надзорниот одбор на МИА

18.11.20 20:44

На иницијатива на премиерот Зоран Заев и на министерот за надворешни работи, Бујар Османи поведена е постапка за разрешување на Зоран Иванов од функцијата претседател и член на ...

За викендот постудено со услови за слаб снег на планините

18.11.20 12:25

За време на викендот синоптичарите најавуваат постудено време со северен ветер и услови за провејување слаб снег на планините Сончевото време со слаб до умерен северен ветер ќе ...

Советот за безбедност утре ќе заседава за актуелната ситуација со Ковид-19

18.11.20 12:21

Националниот Совет за безбедност утре ќе одржи седница на која ќе се разговара за актуелната ситуација со пандемијата на Ковид-19 на територијата на државата, како и за мерките ...

Чернева: Заради С. Македонија Бугарија останува сама и неразбрана во ЕУ

18.11.20 11:21

Блокирањето на која било земја кандидат за во ЕУ не се прави врз основа на историјата и идентитетот, туку врз основа на достигнувањата, како што е примената на европкското закон...

Заев: Да продолжиме во духот на дијалог, а не низ конфликти

18.11.20 11:16

Недонесувањето одлука на состанокот во Брисел е пораз за идејата на ЕУ, но во исто време е потврдено во изјавата на претседавачот, германскиот министер за европски прашања Михае...

Нови 977 случаи на Ковид-19, триесет и еден починат,тројца во Охрид

17.11.20 20:39

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2930 тестирања, а регистрирани се 977 нови случаи на ковид-19 Оздравени се 843 пациенти, а починати...

Бугарија стави вето на македонските европерспективи, ЕУ не се откажува од процесот

17.11.20 20:31

Бугарија во оваа фаза не може да ја поддржи преговарачката рамка со Република Северна Македонија, како и одржувањето на првата меѓувладина конференција, затоа што предложениот н...

МИА Банер