Македонија - Page 4 of 1307 - OhridNews
Нови 13 случаи на заразени со Ковид-19 во Охрид

21.02.21 17:16

Нови 254 случаи на заразени со Ковид-19, оздравени 151 пациенти, починати 16 лица Скопје, 21 февруари 2021 (МИА) – Денешните статистика објавена од Министерството за здравство п...

СДСМ кандидатите за градоначалници ќе ги проверува низ анкети, постапката за избор почнува во јуни или јули

21.02.21 14:05

Поддршката за втор мандат на неколкумина градоначалници е лична, но СДСМ има тела и јасна процедура за избор на кандидите за градоначалници за Локалните избори, кои треба да се ...

Државата сепак ќе нарача вакцини „Спутник“, најавени 100.000 дози

21.02.21 14:00

Согласно планот за вакцинација и склучените договори, земјава има капацитет за да се набават дополнителни 100000 вакцини, со што би се надополнил севкупниот план за вакцинација,...

НС ГРИТГ и МАКАМТРАНС бараат да се обнови листата на работници со бенефициран стаж

21.02.21 13:54

Независниот синдикат на градежни работници инженери и трговци во градежништвото – НС ГРИТГ и Независниот синдикат на камионски транспортери МАКАМТРАНС бараат да се обнови постој...

Лекарска комора: Пациентите со цироза на црниот дроб имаат голем ризик за смртен исход од КОВИД-19

21.02.21 13:51

„Eдна третина од пациентите со Ковид 19 имаат нарушена црнодробна функција, а оние кои имаат цироза на црниот дроб за 32 отсто имаат поголеми шанси за смртен исход од вирусот“, ...

Бесими: Петтиот пакет мерки насочен кон закрепнување на економијата, инвестиции и развој

21.02.21 12:06

Петтиот пакет-мерки има развојна компонента, односно е насочен кон закрепнување на економијата, инвестиции и развој Тоа е важно да се испрати како порака, тоа сме го дискутирале...

ВМРО ДПМНЕ за три часа собра 25.000 потписи против пописот, за СДСМ тоа е очајнички обид кој нема да промени ништо

21.02.21 11:16

Над 25000 граѓани за три часа, ставија потпис на иницијативата за одложување на пописот, што викендов ја покрена ВМРО ДПМНЕ, соопшти опозициската партија На над 300 пунктови во ...

Ако бидат откажани дел од нарачките, следни за нарачка ќе бидат вакцините „Спутник“

20.02.21 23:52

Ние сме нарачале толку вакцини против Ковид-19, колку што Комисијата за здравство кажува по нивна проценка дека е доволно за колективната имунизација да се постигне во население...

Регистрирани 449 нови случаи на Ковид-19, oд нив 17 во Охрид

20.02.21 23:47

Во последните 24 часа се направени 3283 тестирања, при што се регистрирани 449 нови случаи на Ковид-19 Во исто време регистрирани се 227 оздравени пациенти, а починале 10 лица, ...

„Стандард енд пурс“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава, очекувања за враќање кон економскиот раст

20.02.21 11:29

Кредитната агенција „Стандард енд пурс“ (Standard & Poor’s) го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ- со стабилен изглед Нивните очекувања се дека македонската економи...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер