COVID 19 - Page 2 of 199 - OhridNews
Бројот на заболени и починати од Ковид-19 опаѓа, детектиран прв случај на „индискиот“ сој во земјава

08.06.21 09:02

Продолжува да се намалува бројот на новозаболени и починати од Ковид-19 Во текот на вчерашниот ден беше регистриран само еден нов случај на заболен, поточно од Куманово Минатата...

Со светски признаени сертификати угостителите го издигнуваат Охрид како безбедна туристичка дестинација

07.06.21 14:33

Угостителските објекти имаат можност да се здобијат со два вида сертификати, национален „Чисто и Безбедно“ и интернационален „Safe Travels“, со кои се верификува дека во нивните...

Регистриран само еден нов случај со Ковид-19, бројот на активни случаи во Охрид падна на 19

07.06.21 13:32

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 1375 тестирања, а регистриран е еден нов случај со Ковид-19 од Куманово Пријавени се вкупн...

СЗО: Човештвото мора да се научи на соживот со коронавирусот

07.06.21 11:02

Глобално искоренување на коронавирусот во моментов не е разумна цел, изјави Дејвид Набаро, специјален пратеник на Светската здравствена организација (СЗО) за Ковид-19 Човештвото...

Турција со донација од 30 илјади вакцини Синовак за С. Македонија

06.06.21 10:29

ТТурција ќе и донира 30 илјади вакцини Синовак на РС Македонија Министерот за здравство Венко Филипче за ова информираше со статус на неговиот Фејсбук профил Претседателот на Ре...

Во Охрид до сега аплицирани 25.000 вакцини, бројот на хоспитализирани едноцифрен

05.06.21 22:37

Вакцинацијата во регионалниот пункт во спортската сала „Билјанини извори“ во Охрид се одвива непречено До сега вакцинирани и ревакцинирани се 25000 граѓани, информира д-р Горан ...

СЗО: Имунизацијата на децата не е висок приоритет

04.06.21 08:46

Вакцинацијата на деца не е приоритет од гледна точка на Светската здравствена организација, иако сè поголем број богати земји одобруваат вакцини против Ковид-19 за тинејџери и д...

Вучиќ побара од Владата да им овозможи на граѓаните од С. Македонија да се вакцинираат во Србија

04.06.21 00:25

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, побарал од Владата да овозможи бесплатна вакцинација за сите граѓани на С Македонија, соопшти агенцијата Бета Како што наведува портал...

Ако остане иста состојбата со Ковид-19 после 15 јуни може да се очекуваат дополнителни олеснувања на рестриктивните мерки

03.06.21 16:25

Нема повеќе притисок во инфективните одделенија во земјава Следниот состанок на Комисијата за заразни болести ќе биде пред 15 јуни, а дотогаш ќе работиме со организаторите на ра...

Нема ракувања на свадбите, дозволено е музика и играње со безбедно растојание

02.06.21 18:22

Владата вчера на седница го донесе протоколот за свадби, прослави и веселби со цел да ја уреди одлуката со која се дозволува нивно организирање на отворен простор односно на лет...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер