COVID 19 - Page 3 of 129 - OhridNews
Почина патријархот на Српската православна црква Иринеј (дпл)

20.11.20 11:12

Патријархот на Српската православна црква Иринеј, почина денеска во 90-та година од животот, по петнаесетдневна борба со коронавирусот, пренесуваат српските медиуми Здравственат...

Од коронавирус во светот се заразени над 57 милиони лица

20.11.20 07:00

Бројот на заразени со коронавирус во светот денеска ја надмина бројката од 57 милиони, а последните милион случаи се регистрирани во последниот 1,5 ден Според веб-страницата „W...

Владата отпочна постапка за кризна состојба, назначи Управувачки комитет и Група за процена

19.11.20 22:36

Владата вечерва одржа седница за да ја отпочне постапката согласно со препораката од Советот на безбедност за прогласување кризна состојба на целата територија на државата и ефи...

Советот за безбедност прогласи кризна состојба во траење од 30 дена, приватните болници се ставаат на располагање на државата!

19.11.20 15:52

Советот за безбедност и предложи на Владата да прогласи кризна состојба на територијата на цела држава во траење од 30 дена поради состојбата со коронавирусот во земјата, соопшт...

Ковид 19 коси како бура: Во охридската болница 104 хоспитализирани, меѓу нив голем број млади, на удар и медицинскиот персонал

19.11.20 12:31

Од почетокот на епидемијата предизвикана од коронавирусот SARS Cov 2, познат како Ковид 19, во Охрид се заразиле 1255 лица, кои официјално ги евидентирал здравствениот систем, а...

Нови 57 случаи на заразени со Ковид-19 во Охрид, 44 оздравени

18.11.20 18:25

Во последните 24 часа се регистрирани 57 нови случаи на Ковид-19 во Охрид, a 44 пациенти оздравеле Во земјата регистрирани се 1406 нови  случаи на заразени со Ковид-19, 21 почин...

Советот за безбедност утре ќе заседава за актуелната ситуација со Ковид-19

18.11.20 12:21

Националниот Совет за безбедност утре ќе одржи седница на која ќе се разговара за актуелната ситуација со пандемијата на Ковид-19 на територијата на државата, како и за мерките ...

Студија: Вакцината на Синовак против Ковид-19 предизвикува брз имунолошки одговор

18.11.20 11:51

Експериментална вакцина против Ковид-19 КоронаВак, на кинеската компанија Синовак Биотех, предизвикува брз имунолошки одговор кај испитаниците, но нивото на произведени антитела...

Една година по првиот случај на Ковид-19 светот е во втор бран од пандемијата

18.11.20 11:38

Tочно една година откако беше утврден првиот случај на Кoвид-19 во Кина, светот е зафатен од втор бран на пандемија Ситуацијата е далеку од охрабрувачка, во пресрет на зимската ...

Нови 977 случаи на Ковид-19, триесет и еден починат,тројца во Охрид

17.11.20 20:39

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2930 тестирања, а регистрирани се 977 нови случаи на ковид-19 Оздравени се 843 пациенти, а починати...

Dr Batkoski pod artikli