COVID 19 - Page 3 of 199 - OhridNews
СЗО ја одобри кинеската вакцина Синовак за итна употреба

02.06.21 11:27

Светската здравствена организација (СЗО) ја одобри кинеската вакцина Синовак Бајотек за итна употреба Во соопштението се наведува дека одобрувањето на СЗО претставува сигнал за ...

Студија: Децата меѓу најпогодените од социо-економските последици од пандемијата

02.06.21 07:57

Иако владините социо-економски мерки против Ковид-19 го ублажија влијанието врз екстремната детска сиромаштија, повеќе деца живеат под просекот на животниот стандард Нарушувањат...

На истекот на одредбата петмина казнети за неносење маска

01.06.21 16:20

Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 5 прекршоци за неносење лична заштита на лицето: О...

Нови 37 случаи со Ковид-19, два во Охрид

01.06.21 15:57

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3108 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи со Ковид-19 од: Скопје – 15, Куманово – 5...

Олабавување на рестриктивните мерки

01.06.21 08:38

Од денеска граѓаните ќе можат да се движат без маски на отворено, ќе се дозволи организирање свадби, прослави, веселби на отворен простор/летни тераси до максимум 100 лица, а ќе...

По подолг период едноцифрен број на заболени и на починати од Ковид-19

01.06.21 08:33

По подолго време вчера Министерството за здравство регистрираше едноцифрен број на новозаболени од Ковид-19 Податоците на Институтот за јавно здравје покажаа дека има само три н...

Кaзнети 18 лица во регионот за неносење маска

31.05.21 14:42

Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 18 прекршоци за неносење лична заштита на лицето: ...

Од утре без маски на отворено, со публика на натпреварите и свадби до 100 гости

31.05.21 14:31

Главниот координативен КОВИД-19 кризен штаб на Владата ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести за олабавување на мерките, почнувајќи од  утре, 1 јуни 2021 Владин...

Оздравени 93 пациенти, бројот на активни случаи од Ковид 19 во Охрид значително намален

30.05.21 14:07

Во последните 24 часа регистрирани се 23 нови случаи на КОВИД-19 од направени 2755 тестирања, починати се 10 лица на возраст од 63 до 88 години, а оздравени се 1191 пациент, инф...

Се намалуваат тешките случаи со Ковид 19, во охридската општа болница се лекуваат 20 пациенти

29.05.21 13:21

Според иформациите од Министерството за здравство на инфективните одделенија во земјава се лекуваат 134 пациенти, позитивни и суспектни на вирусот Ковид 19 Бројот на пациенти со...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер