COVID 19 - Page 4 of 163 - OhridNews
Астероид со големина на стадион се приближува кон Земјата

22.02.21 09:28

Астероид со големина на фудбалско игралиште ќе ѝ се приближи на Земјата денеска, соопшти истражувачкиот центар на НАСА – ЈПЛ (Лабораторија за млазен погон) Се проценува дека аст...

Прелиминарен извештај на СЗО за потеклото на коронавирусот, ќе се проверуваат контактите на првиот пациент

21.02.21 23:02

Прелиминарниот извештај на Светската здравствена организација (СЗО) за потеклото на коронавирусот ќе препорача пообемно пребарување на контактите на првиот познат пациент заболе...

Нови 13 случаи на заразени со Ковид-19 во Охрид

21.02.21 17:16

Нови 254 случаи на заразени со Ковид-19, оздравени 151 пациенти, починати 16 лица Скопје, 21 февруари 2021 (МИА) – Денешните статистика објавена од Министерството за здравство п...

Да не се повторат случаи со вакцинирање надвор од протоколот, апелира премиерот

21.02.21 14:59

Верувам дека ќе се преземат конкретни чекори со цел да не се повторат вакви случаи на вакцинирање надвор од протоколот, изјави денеска во Пробиштип премиерот Зоран Заев, во врск...

Државата сепак ќе нарача вакцини „Спутник“, најавени 100.000 дози

21.02.21 14:00

Согласно планот за вакцинација и склучените договори, земјава има капацитет за да се набават дополнителни 100000 вакцини, со што би се надополнил севкупниот план за вакцинација,...

Лекарска комора: Пациентите со цироза на црниот дроб имаат голем ризик за смртен исход од КОВИД-19

21.02.21 13:51

„Eдна третина од пациентите со Ковид 19 имаат нарушена црнодробна функција, а оние кои имаат цироза на црниот дроб за 32 отсто имаат поголеми шанси за смртен исход од вирусот“, ...

Бесими: Петтиот пакет мерки насочен кон закрепнување на економијата, инвестиции и развој

21.02.21 12:06

Петтиот пакет-мерки има развојна компонента, односно е насочен кон закрепнување на економијата, инвестиции и развој Тоа е важно да се испрати како порака, тоа сме го дискутирале...

Директорот на Општата болница ја прзинава грешката и презема одговорност за вакцинирањето на немедицински персонал

21.02.21 11:04

Директорот на Општата болница во Охрид, Д-р Горан Балевски, признава дека е извршена прекуредна вакцинација на немедицински персонал од установата во првата група во која единст...

Фајзер“: Проблемот со чување на вакцината на екстремно ниски температури е отстранет

20.02.21 23:54

Вакцината на Фајзер/БиоНТек против Ковид 19 е позната како една од најефикасните Но, со неа постоеше проблем, кој според објавата на компанијата „Фајзер“, е веќе отстранет Имено...

Ако бидат откажани дел од нарачките, следни за нарачка ќе бидат вакцините „Спутник“

20.02.21 23:52

Ние сме нарачале толку вакцини против Ковид-19, колку што Комисијата за здравство кажува по нивна проценка дека е доволно за колективната имунизација да се постигне во население...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер