COVID 19 - Page 4 of 199 - OhridNews
Виетнам соопшти за нов сој на коронавирусот

29.05.21 09:02

Нов сој на коронавирусот – мешавина од индискиот и британскиот – е откриена во Виетнам, изјави виетнамскиот министер за здравство Нгујен Тан Лонг Новата мутација се шири побрзо ...

Комисија за заразни болести: Без маски на отворено од 1 јуни, свадби до 100 гости, публика на стадионите, полицискиот час останува

28.05.21 09:50

Комисијата за заразни болести утрово на состанок донесе одлука да се достави предлог до Главниот координативен кризен штаб (ГККШ) за олабавување на рестриктивните мерки, информи...

КОВИД-бројките стивнуваат, од идната недела можно олабавување на мерките

28.05.21 09:39

Комисијата за заразни болести денеска треба да ја разгледа можноста за олабавување на КОВИД-мерките и за укинување на полицискиот час, а прва тема за дискусија на состанокот ќе ...

Нови 46 случаи заразени со коронавирусот од 3.073 тестирања, 14 починати и 147 оздравени пациенти

26.05.21 15:32

Во последните 24 часа се направени 3073 тестирања, а регистрирани се 46 нови случаи на Ковид-19 Пријавени се вкупно 14 починати лица и 147 оздравени пациенти, информираат од Мин...

Шестмина оздравени и ниту еден новодијагностициран од Ковид 19 во Охрид

25.05.21 16:31

Од Министерството за здравство соопштија дека во последните 24 часа се направени 1489 тестирања, а регистрирани се 14 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 10, Куманово, Кавадарц...

Истражување: Ковид-19 кризата двојно го зголеми бројот на жени зависни од државна помош

25.05.21 10:58

Губење на работното место, пад на месечните приходи, зависност од државна помош, отежнат пристап до здравствени услуги се само дел од низата последици со кои се соочија голем бр...

Пристигнаа нови 10.530 дози од вакцината на „Фајзер”

24.05.21 20:40

Денеска пристигнаа нови 10530 дози од вакцината на производителот „Фајзер” од кои 5850 се преку директни преговори со производителот, а 4680 дози кои ЕУ ги обезбедува како помош...

Седум нови случаи на Ковид-19, 18 починати, 71 оздравен

24.05.21 14:48

Во изминатите 24 часа се регистрирани седум нови случаи на Ковид-19 од направени 1418 тестирања Сите нови пациенти позитивни на коронавирусот се од Скопје Регистрирани се 71 озд...

Опаѓа бројот на пациенти со Ковид 19, во Охрид болнички се лекуваат 25 лица

23.05.21 13:25

Значително се намалува бројот на пациенти со Ковид 19 во болниците Во Охрид во моментов болнички се лекуваат само 25 пациенти позитини на коронавирусот, сите во Ковид центарот в...

Денеска не е регистриран новозаболен од Ковид 19 во Охрид, болнички се лекуваат 29 пациенти

22.05.21 17:23

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 4060 тестирања, а регистрирани се 51 нов случај со Ковид-19 во: Скопје – 28, Тетово – 5, Б...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер