Македонија - Page 8 of 40 - OhridNews
Ко Ун ќе биде прогласен за почесен член на Друштвото на писатели на Македонија

26.08.14 08:15

Добитникот на наградата „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата, истакнатиот корејски поет Ко Ун, денеска во Домот на македонските писатели во Скопје ќе биде прогласен з...

16 македонски дела ќе бидат преведени на странски јазици

22.08.14 16:00

16 дела од 15 домашни автори ќе бидат преведени на странски јазици, информира Министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, при денешната посета во Спомен-домот на браќа...

Во Струга изложба на портрети од Марјан Стојаноски

22.08.14 10:52

Утре во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ – Струга со почеток од 21 часот ќе биде отворена изложба на портрети од уметникот Марјан Стојаноски Стојаноски е роден во С...

Во Струга ќе се објават резултатите од конкурсот за странски издавачи

22.08.14 08:30

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска деенска во Спомен домот на Браќата Миладиновци во Струга ќе одржи  прес-конференција по повод најновите резултати од конкурсо...

Ко Ун: И покрај сите страдања Македонија се уште е жива

21.08.14 17:34

Поезијата силно одекнува во Македонија, која и покрај сите историски премрежја се уште е жива, како и нејзината поезија Ова го истакна добитникот на „Златниот венец“ на Струшкит...

Лауреатот на Струшките вечери на позијата Ко Ун пристигна во Македонија

19.08.14 14:50

Поезијата не е само песна на рајот, таа е песна и на земјата и ако ова место толку ја сака поезијата и копнее по неа, тоа не е случајно Бидејќи поезијата тука постоела, таа ќе п...

Саем на книга и промоција на документарни филмови во рамки на 53. Струшки вечери на поезијата

18.08.14 18:50

Во Домот на поезијата во Струга изминатиот викенд започна првиот Саем на книгата и Неделата на поетски документарни филмови посветени на поезијата Овие активности се дел од прог...

Струшки вечери на поезијата од 21-ви до 26-ти август

14.08.14 09:15

Во завршна фаза се подготовките за 53 Струшки вечери на поезијата кои свечено ќе бидат отворени на 21-ви август со засадување дрвце во Паркот на поезијата, во чест на лауреатот ...

Вредни словенски ракописи од Охрид ќе бидат изложени во НУБ „Св. Климент Охридски“

01.07.14 01:21

Посетителите на Националната и универзитетска библиотека „Св Климент Охридски“-Скопје, од 1 до 10 јули, 2014 г, ќе имаат можност да ја видат ексклузивната изложба „Словенски рак...

По петти пат „Вевчански видувања“ во Вевчани

26.06.14 11:20

Триесетина еминентни ликовни уметници од земјава, како и гости од Грција, Русија, Србија, Египет и Франција, ќе земат учество на 5-та Меѓународната ликовна колонија „Вевчански в...

Dr Batkoski pod artikli