OhridNews TV - Page 19 of 23 - OhridNews
Како изгледа бегалската криза на Македонско-грчката граница од небо

22.08.15 18:16

Илјадници мигранти се обидуваат да преминат на македонска територија од Грција Границата е под силно полициско и воено обезбедување поради се поголемиот број мигранти кои доаѓаа...

ПМФ: Младост Царев Двор – Ренова 2:1

16.08.15 23:47

Во рамки на Првата фудбалска лига на Македонија, во Охрид, екипата на Младост од Царев Двор ја совлада Ренова од Тетово со 2:1 Стрелци на головите беа Каланоски (1:0), Гафури (1...

„Бездомникот“ Роналдо приреди шоу во центарот на Мадрид

04.08.15 11:57

Фудбалската ѕвезда на Реал Мадрид Кристијано Роналдо беше дел од социјален експеримент во Мадрид Тој преправен како бездомник се обидуваше да заработи за живот изведувајќи фудба...

После дождот музичка магија на Антички театар

02.08.15 15:59

Миленикот на македонската публика, светски познатиот виолинист Стефан Миленковиќ, синоќа, на Антички театар приреди уште едно големо музичко доживување за присутните, кои и покр...

Што кажа Иво Погорелиќ за фестивалската публика на Охридско лето

27.07.15 15:47

Светски познатиот пијанист од Хрватска Иво Погорелиќ, синоќа одржа втор концерт на фестивалот „Охридско лето“ во црквата „ Св Софија“ Пред заминување од Охрид, непостредно по ко...

Видео: Еве како се гаснеше пожарот над Охрид

20.07.15 21:40

Екипите на територијалната професионална противпожарна единица од Охрид, на Националниот парк Галичица, работници од јавните претпријатија во градот, волонтери на Црвениот крст ...

Драма во Јужна Африка: Ајкула го нападна светскиот првак во сурфање

19.07.15 22:20

Трикратниот светски првак во сурфање Мајк Фенинг, за време на натпревар во Јужна Африка го нападна ајкула Нападот го забележаа телевизиските камери Наеднаш позади Фенинг се поја...

Една поинаква „Кармина Бурана“ на отварањето на 55-то „Охридско лето“

13.07.15 15:29

Со кантата „Кармина Бурана“, во изведба на светски познатата продукциска куќа „Ла Фура дел баус“ од Шпанија заедно со оркестарот на Македонската филхармонија и оркестарот, балет...

Рефлекс и пол: Погледнете што му се случи на Дејвид Бекам

10.07.15 13:06

Славниот англиски фудбалер Дејвид Бекам не ги пропушта мечевите на Вимблдон Тој во четвртокот го следеше полуфиналниот меч во двојки  Мареј – Пирс (Британија – Австр...

Наезда од пеперутки во Охридско

09.07.15 12:07

Роеви инсекти околу светилките деновиве во ноќните часови можат да се забележат на градскиот кеј, Бејбунар, во крајезерските делови во Далјан и Воска, Велгошти… До надлежн...

Dr Batkoski pod artikli