Македонија - Page 5 of 1201 - OhridNews
ЕВН Македонија со нов проект „ЛОСТ“ за стипендирање на студенти од семејства со ниски месечни приходи

24.07.20 14:22

ЕВН Македонија ја најавува новата програма за стипендии „ЛОСТ“ за која ќе можат да конкурираат студентки и студенти со ниски семејни месечни примања запишани на електро-енергетс...

Талат Џафери хоспитализиран на Инфективната клиника

24.07.20 13:57

Претседатателот на Собранието, Талат Џафери, денеска е хоспитализиран на Инфективната клиника, jaви повикувајќи се на партиски извори од ДУИ порталот „360 степени“, пренесува „Н...

ЗНМ: Итно да се истражи нападот врз новинарот Љупчо Златев

24.07.20 13:45

Здружението на новинарите на Македонија остро го осудува нападот кој се случил вчеравечер во еден скопски локал врз новинарот и уредник на Лидер, Љупчо Златев Тој веднаш по инци...

ССНМ: Осуда за нападите врз новинарката Бурнс, крајно време е нападите врз новинарите да се третираат по службена должност

24.07.20 12:27

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници остро ги осудува онлајн нападите и заканите по безбедноста на нашата колешка Мирослава Бурнс Бурнс, вчера пријави до ССНМ...

СЗО донираше заштитна опрема за македонските здравствени работници

24.07.20 12:16

Светската здравствена организација (СЗО) во рамките на солидарити фондот, донираше лична заштитна опрема за здравствените работници на Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

Три нови случаи на Ковид 19 во Охрид

23.07.20 17:08

Во последните 24 часа се направени 1312 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на ковид-19, од кои 3 во Охрид Состојба со корона вирус 23072020: -Скопје 54 -Куманово 5 -Де...

Двајца министри на ДУИ позитивни на корона вирус

23.07.20 16:05

Министерот за образование и наука Арбер Адеми, денеска на службениот Фејсбук профил објави дека е позитивен на корона вирус Тој истакна дека почувствувал лесни симптоми по што н...

Голем број казни и изминатото деноноќие за неносење маски, охриѓани меѓу најдисциплираните

23.07.20 11:06

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на целата држава регистрирани се 517 прекршоци за неносење заштитна маска, од кои само 1 во Охрид На прекршителите им е изречена...

Безбедноста на прво место: СТОП за возењето под дејство на алкохол!

23.07.20 10:58

Управување на моторно возило под дејство на алкохол е еден од најсериозните прекршоци кој го прават одредени возачи Да се управува моторено возило под дејство на алкохол значи д...

Филипче: Епидемиолошката состојба стабилна, не се планирани рестрикции

23.07.20 08:00

Во изјава за Канал 5, Министерот за здравство, доц Д-р Венко Филипче ја оцени Епидемиолошката состојба е генерално стабилна, има се помалку пациенти во болничките одделенија, па...

Dr Batkoski pod artikli