Македонија - Page 5 of 1085 - OhridNews
Прагот за ДДВ обврзник ќе се зголеми на два милиони денари

01.11.19 21:50

Прагот за ДДВ обврзник ќе се зголеми од еден милион денари на два милиони денари Ова ќе биде уредено со измените во Законот за данок на додадена вредност, кои ги прави Министерс...

Три лица повредени во сообраќајна незгода на патот Струга-Дебар

01.11.19 13:48

На регионалниот пат Струга-Дебар, вчера, во 0650 часот се случила сообраќајна незгода помеѓу патнички моторни возила со струшки регистарски ознаки-„Пежо“ управувано од 33-годишн...

Петтина од населениeто во земјата живее во сиромаштија

31.10.19 18:49

Според податоците, во 2018 година, стапката на сиромашни лица во  Македонија изнесува 219%, информира Државниот завод за статистика Анализирано по типови домаќинства, стапката н...

Нови шест стипендисти на ЕСМ, ЕВН И МЕПСО

31.10.19 18:31

Шест студенти од Факултетот за електротехника и информациски технологии, од денеска, се нови стипендисти на најголемите електро-енергетски компании во земјава – АД ЕСМ, ЕВН Маке...

Заев утре на средба со претставниците на СОНК: Верувам ќе најдеме заедничко решение

31.10.19 16:32

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на седницата за пратенички прашања порача дека во кус период од две и пол години, не се случило вакво покач...

Со вкупен грант од 10,8 милиони евра од МТСП општините ќе развиваат социјални услуги на локално ниво

31.10.19 15:12

Градоначалници и други преставници од локалните самоуправи денеска во просториите на ЗЕЛС учествуваа на презентација на “Проектот за подобрување на социјалните услуги“ Презентац...

Пендаровски: Треба да бидеме упорни во нашата заложба да имаме почиста и поздрава животна средина

31.10.19 07:00

Oвој период од годината е круцијален за одржувањето на животната средина, бидејќи аерозагадувањето е многу повисоко и веќе ја надминува границата на дозволената јаглеродна емиси...

Се зголемува капитациониот бод и надоместоците на ПЗУ

30.10.19 16:30

Фондот за здравствено осигурување на Република Северна Македонија, информира дека за сите матични лекари во примарната здравствена заштита од општа пракса и гинекологија е обезб...

Собранието се распушта на 11 февруари

30.10.19 14:50

Како што информиора на денешната средба со новинарите претседателот на Собранието, Талат Џафери, собранието ќе биде распуштено на 11 февруари по што ќе бидат распишани предвреме...

Поради минирање времен прекин на патот Кичево-Охрид

30.10.19 10:32

Од АМСМ информираат дека на магистралниот пат А2 Кичево–Охрид, на потег од Пресека до селото Врбјани, денес, 30-ти октомври, поради изведување градежни работи (минирање) во пери...

Dr Batkoski pod artikli