Македонија - Page 6 of 1070 - OhridNews
Министерот за образование повика за редовен почеток на учебната година, СОНК не отстапува од барањата

01.09.19 13:02

Министерот за образование и наука Арбер Адеми на денешната прес конференција ги повика училиштата и вработените да се подготват за утрешниот прв училишен ден, кој како што рече,...

Нови членови во владата:Нина Ангеловска-министер за финансии и Хисен Џемаили-министер без ресор

01.09.19 12:47

Собранието на Република Северна Македонија го прифати предлогот за избор на министри и заменици министри во Владата на РСМ Премиерот Заев за нови членови на Владата ги предложи,...

Две лица повредени во сообраќајна незгода на патот Охрид-Кичево

01.09.19 11:49

На магистралниот пат Охрид–Кичево, кај Копачка, вчера, во 21 часот, 59-годишно лице од Тетово управувајќи патничко моторно возило „пасат“ со тетовски регистарски ознаки, изгубил...

Зголемен интензитет на сообраќај

01.09.19 11:05

Од АМСМ информираат дека интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања ...

Промовирана новата класа полициски службеници

31.08.19 17:23

На свеченост што се одржа денеска во Центарот за обука на МВР во Идризово, беше промовирана новата генерација од 528  полициски службеници Честитки за успешното завршување на ед...

Во собранието доставен извештајот на Советот на јавни обвинители поврзан со Јанева

30.08.19 16:32

Извештајот на Советот на јавните обвинители за почнување постапка за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, е доставен до собранието Се очекува претседател...

Нов претседател на Советот на јавни обвинители е Ацо Колевски

30.08.19 14:30

Едногласно, членовите на Советот на јавните обвинители за нов претседател го избраа Ацо Колевски, кој е член на Советот на јавни обвинители од февруари 2018 година кога беше изб...

ЗНМ: Бројот на дописници во земјава е се помал

29.08.19 16:28

Здружението на новинарите на Македонија денеска промовираше нова публикација во чиј фокус е состојбата со дописниците во земјава На промоцијата се обрати претседателот на ЗНМ, М...

Двете деца пронајдени заклучени во автомобил во Ново Лисиче се во стабилна состојба

29.08.19 15:09

Две деца, на возраст од 4 и 7 години, кои доцна синоќа беа најдени заклучени во автомобил во скопската населба Ново Лисиче, по прегледот од лекарите, утврдено е дека  се во стаб...

Едногласно е донесена одлука за почнување постапка за разрешување на Јанева

29.08.19 13:06

Советот на јавните обвинители на денешната седница едногласно донесе одлука да почне постапка за разрешување на шефицата на СЈО во оставка Катица Јанева, изјави претседателот на...

Dr Batkoski pod artikli