Охридски Разговори - Page 4 of 5 - OhridNews
Банер Охридска банка 1-8 јули 2021
(Видео) Дамјан Пејчиноски: Треба се размисли дали сакаме културeн центар од Охрид или „шундовски“ бизнис

12.08.14 07:00

Многуминаа го познаваат по настапот во финалето на најголемиот светски натпревар  „Guitar Idol”,  по уникатниот бенд „Шајн“, бројните „live“ перфоманси ширум земјава, но и наста...

Владимир Четкар: На град кој е светско културно и природно наследство не му „стои“ кич

30.07.14 07:00

Охрид мора внимателно да ја креира културно-музичката понуда, која сериозно е загрозена со неквалитет и кич кој се форсира заради интереси на поединци, а на штета на градот, вел...

Автоматизиран пловен објект го испитува квалитетот на водата во македонските езера

09.07.14 14:16

Целосно автоматизирано пловило го испитува квалитетот на водата во Охридското Езеро, а тоа ќе го прави и на другите водни ресурси во Македонија Овој пловен објект е дел од светс...

Стоматолошка ординација „ДЕНТОРИА“

20.05.14 18:33

Видео интервју: Охридските бавчанџиски фамилии ја продолжија традицијата на славење „Св. Трифун“

15.02.14 13:09

За празникот „Св Трифун“, во охридскиот регион врзани се многу обичаи и ритуали кои со векови наназад  се пренесувале меѓу народот За многумина во градот, 14-ти февруари претста...

(Видео) Даниел Кајмакоски: Многу ми значи поддршката од Македонија – Ве сакам сите многу!

09.02.14 07:00

Скромен, исклучително непосреден и отворен, македонскиот претставник на регионалното музичко шоу X-Factor, Даниел Кајмакоски ги освојува срцата на публиката На последниот настап...

Видео: Богојавление-Водици низ објективот на Аl jazeera

25.01.14 11:31

Одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици во Охрид, станува се повеќе атрактивно и за гостите од соседните земји, но и за новинските агенции од регионо...

Видео: Како се одбележа Водици во Охрид

22.01.14 13:50

Одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици во Охрид, привлече илјадници верници Случувањата на градското пристаниште преку интернет преносот што го реал...

Видео: Шеици во посета на Нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид

14.01.14 15:55

Облечени во традиционална облека, шеици заедно со членовите на Нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид заедно нуркаа во водите на Охридско Езеро Освен разгледување на подводниот арх...

Видео + фото:Субрата Рој и мега проектот Љубаништа лајт мотив на Вевчанскиот карневал

13.01.14 20:27

Кај да си за Василица во Вевчани да си Ова село со немирен дух 14 века ја одржува карневалската традиција И оваа година театарот под отворено небо привлече голем број гости во В...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер