Охрид - Page 4 of 4310 - OhridNews
Опозициските партии обвинуваат дека Охрид не се бори со дивоградбите

17.11.20 22:17

Дивоградбите се тема на опозициските партии изминатите два дена Денеска ВМРО ДПМНЕ на прес конфернција обвини дека проблемот со дивоградбите во Општина Охрид не се решава, а док...

Нови 977 случаи на Ковид-19, триесет и еден починат,тројца во Охрид

17.11.20 20:39

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2930 тестирања, а регистрирани се 977 нови случаи на ковид-19 Оздравени се 843 пациенти, а починати...

Риболовен алат и белвица завршија во раце на полицијата

17.11.20 16:42

Во периодот помеѓу  13 и 16 часот, вчера, полициски службеници на околу 1000 метри од брегот на Охридското Езеро, спроти авто камп, пронашле рибарски мрежи со улов од риба белви...

Георгиески: Доколку времето дозволи првиот асфалт на дел од „Абас Емин“ до крај на годината

17.11.20 15:35

Интензивно се одвиваат градежните активности во рамки на големите проекти за реконструкција на сообраќајната инфраструктура во Охрид, објави на службениот налог на Фејсбук градо...

Градот ја подобрува велосипедската инфраструктура, ама возењето велосипед во Охрид и натаму е опасен „спорт“

17.11.20 14:32

Градот Охрид ја модернизира и менува сообраќајната инфраструктура, создавајќи повеќе простор за велосипедистите и пешаците Само оваа година, во Охрид изградени и обележани се ве...

На барање на угостителите ЈП “Билјанини Извори” времено ја намали цената на паркинг во строгиот центар

17.11.20 10:00

На барање на Здружението на угостители “Охридски еснаф”, а заради намалување на последиците од ковид кризата, Управниот одбор на ЈП “Билјанини Извори” до...

Рекордни 40 починати од Ковид-19, новозаразени 591, оздравени 439 пациенти, 51 во Охрид

16.11.20 19:03

Во последните 24 часа се направени 1683 тестирања, регистрирани се 591 нови случаи на Ковид-19, а 40 лица за загубија битката со коронавирусот, информира Министерството за здрав...

По студеното утро, сончево со температура до 19 степени

16.11.20 08:50

Времето денеска ќе биде сончево со мала облачност, претпладне по одделни котлини со појава на магла Преку денот ќе дува слаб јужен ветер Минималната температура ќе биде во интер...

Видео: Распеано Рибарче по 22 пат

15.11.20 17:02

Синоќа, по 22 пат, во Охрид се одржа познатиот детски фестивал „Распеано Рибарче“, кој оваа година од добро познатите причини се одржа во малку изменет формат и амбиент, без при...

ИЦС Системи: Уличното осветлување во Охрид редовно се сервисира, но капаците од ел.столбови постојано се крадат

15.11.20 15:06

Екипи на ИЦС Стеми се секој ден на терен и редовно ја вршат својата обврска околу сервисирање на уличното осветлување, велат од компанијата која стопанисува со јавното осветлува...

МИА Банер