Охрид - Page 4 of 4360 - OhridNews
Договорите на Општина Охрид за јавни набавки за зимско одржување 4 пати помали од тие на Струга

18.02.21 17:04

За ангажирање на механизација, работници, сол и чакал за чистење и за прскање на улиците во зимски услови, оваа сезона ќе се потрошат 538 милиони денари, односно 8,7 милиони евр...

ОК ВМРО ДПМНЕ Дебрца обвинува за лошата состојба на салата во Требеништа, вината не ја гледа кај себеградоначалникот

18.02.21 16:14

Спортската сала „Аминта Трети“ во село Требеништа е во многу лоша состојба, а локалната самоуправа не презема мерки за нејзина соодветна санација, обвинува ОК ВМРО ДПМНЕ Дебрца ...

Млади предизвикале два инциденти на „АСНОМ“

18.02.21 15:56

Ноќеска околу полноќ часот, на паркинг простор на улицата „Асном“, три лица од Охрид физички нападнале 21-годишна девојка Напаѓачите со дрвен предмет го оштетиле стаклото на неј...

Оздравени 40 пациенти, нови 22 случаи на заболени од Ковид-19 во Охрид

18.02.21 15:12

Нови 373 случаи на заболени од Ковид-19 од направени 2345 тестирања регистрира денеска во земјава Министерството за здравство во изминатите 24 часа Од новите 373 случаи со КОВИД...

Специјално признание од Стопанска комора за охриѓанецот Ѓоко Танасоски за подобрување на работата на Царината

18.02.21 12:01

Во рамки на одбележувањето на 99 години постоење, Стопанската комора на Македонија, му додели Специјално признание за посебен придонес во унапредување на меѓусебната соработка н...

Температурите во пораст

18.02.21 08:07

Минималните температури измерени утрово се движеа од -8 во Битола, -6 во Прилеп, -5 на Попова Шапка, -4 во Тетово, Д Капија и Петровец, -3 во Штип, -2 во Струмица, Крушево, Кума...

Дуалното образование како концепт за усогласување на понудата и побарувачката на пазарот на труд

18.02.21 08:00

Општинскиот Eлектро-машински училиштен центар „Свети Наум Охридски“ од Охрид и СОУ „Киро Спанџов-Брко“ од Кавадарци се првите две средношколски образовни установи во земјата што...

Исплатени 15 милиони евра по судски решенија за експропријација на земјиште за автопатот Охрид – Кичево

17.02.21 12:26

Жител на охридско село, на кого му биле одземени 4 метри квадратни земја за изградба на патот Кичево-Охрид, останал незадоволен од понудата на државата да му исплати по 550 дена...

Ги нападнал сопругата и синот

17.02.21 10:56

Во СВР Охрид, вчера бил пријавен физички напад извршен од 55 охриѓанец врз неговата сопруга и синот Напаѓачот е приведен во полициска станица и против него ќе биде поднесена соо...

Усвоен извештајот за Охридскиот регион што ќе биде испратен до УНЕСКО

16.02.21 23:26

Владата на денешната седница го разгледа и усвои Извештајот за состојбата со заштитата на природното и културното наследство на Охридскиот регион и напредокот во спроведувањето ...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер