Охрид - Page 6 of 4226 - OhridNews
Туристичките агенции и превозниците бараат помош за намалување на штетите во период на Ковид 19

25.06.20 08:09

Туристички сектор и транспорот кои се најпогодени гранки во периодот на пандемија, бараат од државата да им помигне во намалувањето на штетите предизвикани од Ковид 19 Во многу ...

Вршителот на должност Амбасадор на С.Р. Германија во посета на „Костал“: И покрај кризата работниците се задржуваат и се примаат нови

24.06.20 20:07

Вршителот на должност Aмбасадор на СР Германија во земјата, НЕ Ото Граф, денеска ја посети фабриката „Костал Македонија“ во Охрид, една од поголемите германски инвестиции од авт...

АД „Галеб“ ги реактивира линиите кон Германија и Белград

24.06.20 16:17

Од сабота 27 јуни, најголемиот автопревозник кај нас, АД „Галеб“, повторно ја воведува меѓународната автобуска линија од Македонија до Германија (Нинберг), со враќање кон земјав...

Пет нови случаи на коронавирус во Охрид, 136 во земјата

24.06.20 14:10

Во последните 24 часа се направени 1208 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на Ковид-19, од кои 5 во Охрид, информира Министерството за здравство Најмногу новорегистрир...

ТАВ ги соопшти правилата и протоколите според кои ќе се лета од Охрид и Скопје

24.06.20 14:02

Согласно Одлуката на Владата донесена вчера, Меѓународниот Аеродром Скопје и Аеродромот Свети Апостол Павле Охрид кои беа затворени во средината на март, од 1 јули 2020 година п...

Охридска банка ќе врши предвремена исплата на пензиите за месец јуни

24.06.20 13:22

Охридска банка ќе врши исплата на пензии за јуни 2020 година во периодот 26 јуни до 1 јули, најави Банката Од 26 јуни пензиите ќе бидат достапни за подигнување преку мрежата од ...

Тешка сообраќајна несреќа на патот Охрид – Ресен интервенираа пожарникари и спасители

24.06.20 13:06

Вчера околу 1120 часот на магистралниот пат Охрид-Ресен, во близина на превојот „Буково“, се случила сообраќајна незгода, во која, товарно возило „Мерцедес“ со ресенски регистар...

Видео репортажа: Плажите на охридското крајбрежје никогаш нема да бидат исти, грешките од минатото скапо го чинат градот под заштита на УНЕСКО

24.06.20 07:36

Отстранувањето на опремата и објектите од плажите на охридското крајбрежје кои се надвор од Генералниот урбанистички план, ќе продолжи Тие се само еден дел од долгиот и тежок пр...

Ваучерите ќе го спасуваат охридскиот туризам

24.06.20 07:00

Во Охрид на средба со хотелиерите од Охрид и Струга, вчера беа вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска и заменик-министерот за економија Кирил Колемишевски Тие со хот...

Три фотографии од убавата страна на животот

24.06.20 07:00

Лајонс клубот Лихнидос го подобри осветлувањето на црквата Св Великомаченик Ѓорѓи, во Влашка маала И оваа акција е дел од проектот “Охрид – Град на Светлината”, инициран од проф...

Dr Batkoski pod artikli