Охрид - Page 3 of 4310 - OhridNews
Нови 42 случаи на Ковид 19 во Охрид, во денешната евиденција и тројца починати, најмладата жртва има 35 години

19.11.20 18:38

Во последните 24 часа во земјава се направени 3081 тестирања, а регистрирани се 1198 нови случаи на Ковид-19, од кои 42 во Охрид Во денешната евиденција има и тројца починати па...

Преку донација на швајцарската амбасада и УНДП полесен пристап на граѓаните до општинските институции во Охрид

19.11.20 13:19

Полесен пристап на граѓаните до институциите и што поголема нивна вклученост во процесот на донесување одлуки на локалната самоуправа е целта на проектот што е реализиран во Опш...

Ковид 19 коси како бура: Во охридската болница 104 хоспитализирани, меѓу нив голем број млади, на удар и медицинскиот персонал

19.11.20 12:31

Од почетокот на епидемијата предизвикана од коронавирусот SARS Cov 2, познат како Ковид 19, во Охрид се заразиле 1255 лица, кои официјално ги евидентирал здравствениот систем, а...

Започна реконструкцијата на „Марко Цепенков“, се реновираат санитарните јазли во ОУ „Г. Прличев“

18.11.20 18:36

Започнаа градежните активности за комплетна реконструкција на улицата „Марко Цепенков“ на потегот од кружниот тек на улица „Момчило Јорданоски“ до пресекот со улицата „Прва Маке...

Нови 57 случаи на заразени со Ковид-19 во Охрид, 44 оздравени

18.11.20 18:25

Во последните 24 часа се регистрирани 57 нови случаи на Ковид-19 во Охрид, a 44 пациенти оздравеле Во земјата регистрирани се 1406 нови  случаи на заразени со Ковид-19, 21 почин...

Осветлен и дворот на основното училиште „Братство и единство“

18.11.20 15:16

Со нова акција на ЛК Лихнидос, од синоќа е осветлен и дворот на основното училиште „Братство и единство“ Со директорот Џемал Мехмед се запознав пред две недели, во текот на наша...

Охридското Езеро децениски на најниско ниво, последиците по живиот свет далекусежни, во проблем и бродската флота

18.11.20 14:53

Нивото на Охридското Езеро се спушти под дозволениот природен минимум, состојба каква што е не е забележана со децении Според утринските мерења на Управата за хидрометеоролошки ...

Кoстал Македонија е најпосетуван огласувач за 2019/2020 година

18.11.20 12:40

Костал Македонија,  е најпосетуван огласувач за 2019/2020 година на специјализираниот портал за огласување „Vrabotuvanjecommk“ На наша огромна чест и задоволство, наградата „НАЈ...

Велгоштанец предизвикал тепачака в кафеана, жител на Велешта заработи пријава за изнуда

18.11.20 12:04

Осумнаесетгодишен охриѓанец КИ(18) од Охрид, вчера во полициска станица пријавил дека претходниот ден  во угостителски објект лоциран на улицата „Кленоец“ во Охрид, бил физички ...

Зелено светло за прогласување на Студенчишко блато во Парк на природата и за ставање на Охридското Езеро на Рамсарската листа

17.11.20 22:28

Владата на седницата одржана вечерва, донесе одлука со која се прифаќа предлогот за прогласување на локалитетот Студенчишко блато за заштитено подрачје во категоријата Парк на п...

Dr Batkoski pod artikli