Охрид - Page 7 of 4088 - OhridNews
ОУ „Ванчо Николески“ го имплементира проектот „Чиста природа-долг живот“

04.11.19 12:54

Учесниците на партнерскиот проект „Чиста природа- долг живот“ кој го имплементира  ОУ „Ванчо Николески“ од село Лескоец, денеска имаа средба со заменик- градоначалникот Ристо Ни...

Јавна расправа за Нацрт-планот за управување со природното и културното наследство на Охридскиот регион 2019-2028

04.11.19 11:28

Министерството за животна средина и просторно организира Јавна расправа за Нацрт-планот за управување со природното и културното наследство на Охридскиот регион 2019-2028г Ќе би...

Во петок премиера на претставата „Балканска 3а/2“

04.11.19 11:03

Во петок, 8-ми ноември, со почеток во 20 часот, на репертоарот на охридскиот Народен театар е претставата „Балканска 3а/2 од Дејан Дуковски во режија на Ана Батева Во претстават...

Охридската филмска публика уште вечерва и утре може да го гледа најновото остварување на Милчо Манчевски „Врба“

04.11.19 07:00

Најновиот филм „Врба“ од познатиот македонски режисер Милчо Манчевски веќе неколку дена се прикажува во Центарот за култура Охрид Последното филмско остварување на Манчевски охр...

Охрид домаќин на НАТО конференција за сајбер безбедност

04.11.19 07:00

Врвни експерти од областа на сајбер безбедноста од денеска до 8 ноември, во Охрид, ќе разговараат за  актуелните предизвици и изградба на соодветни одбрамбени механизми во оваа ...

Фантастични кадри од охридскиот навивачки караван и нова песна на „Рибари“ за 30-от роденден

04.11.19 00:01

Долга колона возила со навивачки реквизити и факли вечерва кружеше низ улиците низ градот најавувајќи го големиот спектакл, идниот викенд, со кој познатата навивачка група „Риба...

Пожолтеа улиците и автомобилите во Охрид

03.11.19 16:37

Ветрот кој деновиве дува засилено во Охрид го „истресе“ жолтиот полен од чемпресите На места коловозите и тротоарите пожолтеа, а валкано-жолти се и автомобилите низ градот Чемпр...

Билтен:Приведени поради агресивност кон полицаец, пожар во охридскиот затвор

03.11.19 15:48

Денес, околу 02 часот, на кеј „Македонија“ во Охрид, приведени се двајца охриѓани кои агресивно се однесувале кон полициски службеник кој преземал службени дејства пред угостите...

Невообичаено високи температури за ноември

03.11.19 11:51

Според прогнозата од УХМР, во текот на утрешниот ден времето ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои во западните делови од земјата ќе бидат пообилни Во вечерните часови врнежите...

Лишени од слобода лица кај кои е пронајдена дрога

03.11.19 11:09

На улицата „Партизанска“ во Охрид, вчера, во 0135 часот, било лишено од слобода 35-годишно лице од Струга, кај кое при извршен преглед, полициските службеници пронашле прашкаста...

Dr Batkoski pod artikli