Охрид - Page 5 of 4254 - OhridNews
Банер Гете институт
За празникот моштите на патронот Св. Климент ќе бидат отворени во храмот на Плаошник, празнувањето со протокол за заштита од Ковид 19

07.08.20 14:56

За време на претстојниот празник на светиот Климент Охридскиот Чудотворец, св Седмочисленици и св вмч Пантелејмон, ќе има богослужба во манастирот посветен на овој голем светите...

Дождот ја излади водата во Охридското Езеро

07.08.20 09:54

Обилните врнежи од дожд изминатите денови, го изладија Охридското Езеро Според утринските мерења температурата на водата во езерото изнесува 23 степени, два помалку во однос на ...

Прекин во водоснабдувањето во центарот на Охрид и околината

07.08.20 09:04

Поради дефект на главната линија денеска, 7 август,  ќе има прекин во водоснабдувањето на потегот од бул Македонски Просветители до амбуланта Воска и Стар Град Прекинот ќе трае ...

Променливо и посвежо време

07.08.20 08:30

И денеска ќе имаме променливо облачно  време со сончеви периоди На места, особено попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невре...

Расказот „Гладоморје“ добитник на наградата Живко Чинго

06.08.20 20:29

Расказот „Гладоморје“ под шифра „Квечеруваме“ е добитник на наградата „Живко Чинго“ за 2020 година што Општина Охрид ја доделува по повод одбележувањето на Традиционалната култу...

Двојно повеќе оздравени од новозаразени, 6 нови случаи на Ковид во Охрид

06.08.20 15:36

Во последните 24 часа се направени 1543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на ковид-19, од кои 6 во Охрид Најмногу нови случаи има во Скопје 36,по што следи Штип со 23...

Бугарската амбасада во Македонија донираше храна за регионалниот Центар за аутизам во Охрид

06.08.20 14:35

Соработката помеѓу Центарот за лица со аутизам во Охрид „Во мојот свет“ и бугарската амбасада во Македонија продолжува на највисоко ниво Амбасадата од Бугарија донираше 30 пакет...

Во Охрид наврнале 50 литри на метар квадреатен

06.08.20 11:33

Продолжува периодот на променливо облачно и нестабилно време со локален пороен дожд, грмежи, град и ветер Во текот на вчерашниот ден најмногу дожд наврна во Демир Капија (59 l/m...

Откажани концертите што требаше да се одржат на СРЦ “Билјанини извори”

06.08.20 09:35

Музичките концерти кои беа закажани за 7-ми и 8-ми август 2020 година на Градскиот стадион, од страна на една музичка продукција, нема да се одржат, информиратт во заедничкото с...

Видео: Стар град нападнат од млади, на секој ќош седенки и забави под отворено небо со гласна музика

06.08.20 07:00

Охрид живее тешка туристичка сезона Што поради корона кризата, што поради однесувањето на младите посетители, кои продолжуваат непријатно да изненадуваат секојдневно По нестварн...

Dr Batkoski pod artikli