Охрид - Page 5 of 4093 - OhridNews
Ученик од „Кочо Рацин“ го освои првото место на Детската ликовна изложба во Скопје

14.11.19 16:12

Ученик од охридското основно училиште „Кочо Рацин“ меѓу најуспешните на одржаната Детска ликовна изложба во Скопје Станува збор за петтоодделенецот Петар Илоски кој со своите ли...

Билтен: Охриѓанец каснат од куче скитник, физички напад на бензинска пумпа, пожар

14.11.19 13:06

Од СВР Охрид информираат за неколку инциденти што се случиле во текот на изминатите два дена Вчера, во 1310 часот во СВР Охрид, 56-годишен охриѓанец пријавил дека на улица „СвКл...

Се поплочува дел од улицата „Бистрица“

14.11.19 12:41

Јавното претпријатие „Нискоградба“ преку Одделението за изградба, одржување и реконструкција на локални патишта и улици, ги продолжува активностите за подобрување на инфраструкт...

Граѓански форум со претставници од општината и месните заедници

14.11.19 09:44

Вечерва со почеток во 19 часот, во малата сала на Општина Охрид ќе се одржи граѓански форум на кој ќе учествуваат претставници од Општина Охрид и од месните заедници   Целт...

Дел од Мегдани во темница

14.11.19 07:00

Подолг период дел од месноста Мегдани во населбата Рача, е во темница Причина е дефект предизвикан од камион, кој при невнимателен маневар срушил една електрична светилка и ја о...

Охрид доби „Топ бургер“: Омилените сендвичи, пици и јадења од сега и до вашата врата со бесплатна достава

14.11.19 07:00

Од брендот „Ла Фабрик“, едно од најпопуларните места за излегување на охриѓани, доаѓа новата сендвичарница и лаунџ бар „Топ бургер“, која свечено беше отворена синоќа Новиот уго...

Граѓаните да се едуцираат за да ги препознаат лажните вести

13.11.19 15:18

Со поголема едукација и медиумска писменост граѓаните да ги препознаат лажните вести, е целта на проектот „Гледај, читај, счушај и мисли со своја глава-Едукација за медиумска пи...

Нов подвиг на ЛК „Лихнидос“ со проектот „Охрид – Град на светлината“

13.11.19 13:26

Од синоќа Античкиот театар засветли во полн сјај, покажувајќи ја својата вечерна убавина и раскош како никогаш досега -Заради обемноста на зафатот, осветлувањето на театарот се ...

Бесплатни превентивни прегледи и лекарски совети во „Виа Фарм“ по повод Светскиот ден на дијабетесот

13.11.19 11:23

Според официјалните податоци над 200000 илјади граѓани на Македонија боледуваат од дијабетес, но се смета дека оваа бројка, која, за жал, расте од ден на ден, е поголема Светот ...

Регионална депонија во Дебрца нема да се гради, се бара друго решение

13.11.19 11:01

Министерството за животна средина и просторно планирање се откажало од идејата за градење регионална депонија кај селото Годивје во општина Дебрца Сега консултанти при министерс...

Dr Batkoski pod artikli